Marcin Małuszek

Wystawa Podwodny Świat Mikronezji

#1 Przydacznia olbrzymia

Przydacznia Olbrzymia to największy małż na świecie. Te mięczaki osiągają  wiek dochodzący do 100 lat a masa ich ciała może osiągać nawet 320 kg. Żywią się planktonem odfiltrowywanym z wody oraz glonami. W rejonie Filipin są uznawane za przysmak i z tego powodu prawie całkowicie wytępione. W wodach Oceanu Spokojnego u wybrzeży Palau znajduje się niezwykłe miejsce nurkowe – Clam City, gdzie występuje ich wielka populacja.

#2 Coral garden

Rafa koralowa. Wspaniały i egzotyczny organizm żywy. Rafy stanowią raj dla nurków. Tworzą ekosystem, który zajmuje jedynie 0,1 % powierzchni mórz i oceanów, zamieszkiwany przez 25% wszystkich gatunków oceanicznych. Rafę stanowią szkielety korali madreporowych porastanych przez żywe polipy, które cały czas narastają tworząc wapienne struktury dla kolejnych polipów. Do największych zagrożeń dla raf zalicza się w pierwszej kolejności ocieplenie klimatu. Stanowi ono przyczynę bleknięcia koralowców. Zanieczyszczenie środowiska powoduje zakwaszenie oceanów. Człowiek przyczynia się do zniszczeń również bardziej bezpośrednio – dewastacja lasów namorzynowych na wybrzeżu powoduje zamulanie wód przybrzeżnych i obumieranie rafy. Wycieki ropy naftowej, zanieczyszczenia komunalne oraz przełowienie dopełniają dzieła. Szacuje się, że ok 50% raf koralowych na świecie zostało już bezpowrotnie zniszczonych. Dopiero połowa państw, u których wybrzeży znajdują się rafy uznała je za rezerwaty przyrody. Na szczęście do takich państw należy Palau, dla którego ochrona środowiska i mieszkańców oceanu jest niezwykle ważna.

#3 Manta

Manta. Królowa oceanu. Porusza się z wielka gracją i elegancją. Nazywane czasami diabłami morskimi, manty są rybami posiadającymi największy mózg w stosunku do masy ciała. Potrafią przejść „test lustra” czyli mają zdolność do rozpoznania samych siebie w lustrzanym odbiciu. Przy masie osiągającej niemal 1,5 tony i rozpiętości płetw dochodzącej u największych okazów do ponad 7 metrów, manty pod wodą sprawiają wrażenie lekkich. Ich dostojne ruchy przypominają lot ptaków. Spotkanie z mantą jest dla każdego nurka emocjonującym wydarzeniem i na długo zapada w pamięć.

#4 Mandaryn Wspaniały

Mandaryn Wspaniały jest najprawdopodobniej jedną z najbardziej egzotycznych ryb morskich. Zwykle występuje w małych grupach, która upodobają sobie muliste lub pełne koralowego gruzu dno do głębokości aż do 18 metrów. Z natury, ryby te spokojne i powolne polegają swojemu złożonemu ubarwieniu we wszelakie wzory dzięki, którym pozostają niezauważone na tle kolorowych raf oraz podłoża. Dodatkowo ich skóra produkuje śluz, który jest uważany za toksyczny i jakby tego było mało wszystkie posiadają kolec jadowy w okolicach skrzeli, który skutecznie odstrasza drapieżniki. Żerowanie trwa przez cały dzień. Po nadejściu zmroku Mandaryny łączą się w pary i oddają się w całości rytuałom godowym.

#5 Błazenek w ukwiale

Popularne „nemo” czyli błazenki noszą naukową nazwę Amfiprionów. Zamieszkują w ukwiałach, z którymi żyją w symbiozie. Od urodzenia uodparniają się na ich parzydełka, dzięki czemu skutecznie chronią się przed drapieżnikami. Ryba ta posiada silny instynkt terytorialny, gdy napotka intruza za wszelką cenę próbuje go przepędzić ze swojego terenu Na świecie istnieje około 30 odmian tego gatunku. Co ciekawe, nie występują one w Atlantyku. Na zdjęciu prezentowany jest Amfiprion złoty.

#6 Rekin lamparci

Rekin lamparci zwany także rekinem brodatym (Stegostoma fasciatum), z uwagi na charakterystyczne wąsy. Występuje głównie w płytkich wodach przybrzeżnych i na szelfach Indo-Pacyfiku. Spędzają większość dnia w bezruchu na dnie. W nocy aktywnie poluje na inne zwierzęta – głównie mięczaki (ślimaki i małże), ale też skorupiaki (kraby i krewetki) i małe ryby kostne. Zwykle nie atakują ludzi. Rekin lamparci osiąga do 3 metrów długości.

#7 Żółw pod skałą

Spośród siedmiu gatunków żółwi morskich aż pięć zaobserwowano na wodach wokół Palau. Jednakże tylko żółw zielony oraz żółw szylkretowy mają to swoje stałe siedliska. Nieliczne plaże często objęte są zakazem wstępu z uwagi na ochronę miejsc lęgowych tych pięknych gadów. Żółwie morskie są mięsożerne, ich ulubionym pokarmem są wszystkie rodzaje meduz, zarówno tych niegroźnych jak i tych, które parzą. Po takim posiłku można zaobserwować jak żółwie ocierają swoją głowę o miękkie korale usuwając w ten sposób pozostałe parzydełka. Palauańskie żółwie żyją od 50 do 85 lat.

#8 Rekin szary rafowy

Szare rekiny rafowe są szybkimi, zwinnymi drapieżnikami, żerującymi głównie na kościstych rybach, głowonogach i skorupiakach, przy  czym większe osobniki zwykle jedzą większą część głowonogów (głównie  kałamarnic i ośmiornic). Największą aktywność wykazują w nocy, spędzają dzień na rafie w grupach do 20 osobników, a wieczorem rozdzielają się, by polować na większych wodach otwartych. Szczególnie dobrze radzą sobie w łapaniu szybko  pływających ryb na otwartych wodach.

#9 Błazenek pomidorowy

Popularne „nemo” czyli błazenki noszą naukową nazwę Amfiprionów. Zamieszkują w ukwiałach, z którymi żyją w symbiozie. Od urodzenia uodparniają się na ich parzydełka, dzięki czemu skutecznie chronią się przed drapieżnikami. Ryba ta posiada silny instynkt terytorialny, gdy napotka intruza za wszelką cenę próbuje go przepędzić ze swojego terenu Na świecie istnieje około 30 odmian tego gatunku. Co ciekawe, nie występują one w Atlantyku. Na zdjęciu prezentowany jest Amfiprion pomidorowy.

#10 Soldier fish

Soldier fish zwany po polsku Hajduczkiem Brendta jest szeroko rozpowszechnioną rybą zamieszkującą w ciepłych  oceanicznych wodach. Można je spotkać w zacienionych częściach rafy, we wrakach. Ryby tego typu często występują w grupach. Na zdjęciu mała ławica wraz z Piotrem Stósem.

#11 Rozgwiazda

Rozgwiazdy – gromada morskich drapieżników z typu szkarłupni. Są to wolno żyjące zwierzęta o wyraźnie gwiaździstej budowie oraz ogromnej różnorodności barw, kształtów i rozmiarów.

Żyją na dnie mórz i oceanów, pod skałami i na rafach koralowych na głębokości od 0,5 do 300 m. Niektóre gatunki zamieszkują głębsze obszary morza. Występują na wszystkich rodzajach dna: piaszczystym, skalistym lub na łąkach traw morskich. Rozgwiazdy są uważane za szkodniki. Wiele gatunków rozgwiazd żywi się padliną, mułem dennym. Większość tych zwierząt to drapieżcy. Polują na jeżowce, małże i ślimaki.

#12 Ławica barakud

Barrakudy pływają dużymi ławicami. Posiadają ciało wydłużone z charakterystycznymi pionowymi pasami na ciele (ok. 20 pasów). Są gatunkiem pospolitym w większości morskich wód strefy tropikalnej i subtropikalnej całego świata. Zwykle pływają na głębokościach do 30 m p.p.m., ale spotykane są też głębiej – do 100 m p.p.m. Odnotowano sporadyczne ataki tych drapieżników na ludzi. Zwykle było to jedno gwałtowne uderzenie, po którym atakująca barrakuda odpływała. W większości przypadków ataki te sprowokowało zachowanie człowieka.